Пропускане към основното съдържание

Птиците в Природен парк "Шуменско плато"

 Природен парк „Шуменско плато“ е един от най-забележителните кътове на природата в Североизточна България. Със своята разнообразна растителност, скални образувания и спокойна среда, платото е дом на богато разнообразие от птици, привличайки любители на природата, орнитолози и фотографи.



Богатство на видове

На територията на парка са регистрирани над 90 вида птици, много от които са защитени по националното и европейското законодателство. Срещат се както постоянно обитаващи вида, така и прелетни птици, които използват платото като спирка по своите миграционни маршрути.

Сред най-интересните видове са:

  • Обикновеният мишелов (Buteo buteo) – често може да бъде забелязан в небето, кръжащ в търсене на плячка.

  • Черният кълвач (Dryocopus martius) - защитен вид

  • Големият ястреб (Accipiter gentilis) – рядък и впечатляващ хищник.

  • Славеят (Luscinia megarhynchos) – известен със своето пленително пеене.

  • Скалният орел (Aquila chrysaetos) – символ на сила и свобода, макар и рядък гост.

  • Кукувицата (Cuculus canorus) – добре познат със своя отличителен призив.

Паркът е важен и за опазването на някои редки видове като:

  • Средиземноморския сокол (Falco naumanni),

  • Червеногушата гъска (Branta ruficollis) – по време на зимуването,

  • както и различни видове кълвачи, сови и синигери.

Среда и условия за живот

Шуменското плато предлага разнообразие от местообитания – широколистни гори, скални венци, открити поляни и малки водоеми. Тази мозайка от екосистеми е идеална за различни видове птици, които намират тук както храна, така и места за гнездене и укритие.

Горските масиви са предпочитано място за кълвачите и пойните птици, а скалите и карстовите образувания – за хищните птици и совите. Откритите пространства и ръбовете на платото са идеални за лов на дребни бозайници и насекоми.

Значение за опазването

Природен парк „Шуменско плато“ е включен в екологичната мрежа Натура 2000 като защитена зона за опазване на дивите птици. Това гарантира прилагането на специални мерки за запазване на техните местообитания и за минимизиране на човешкото въздействие.

В парка редовно се провеждат научни изследвания и мониторинг на птиците. Организират се и образователни събития, целящи да популяризират опазването на биоразнообразието сред местното население и туристите.

Какво може да видите при посещение

Любителите на птиците имат отлични възможности за наблюдение през цялата година. Пролетта и есента са особено благоприятни сезони за наблюдение на мигриращи видове. Със себе си е препоръчително да носите бинокъл и фотоапарат, както и да спазвате правилата за поведение в защитените територии, за да не смущавате обитателите на парка.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Ехо от дълбините - Звуците на пещера Бисерна

Бисерна (Зандана) е най-дългата (около 3000 метра от които  са картирани 2200 метра) и най-красивата пещера на Шуменското плато. Намира се в местността Кьошковете, на 1 км от Шумен. Благоустрояването на пещерата е започнато през 1986, когато е направен нов вход разположен на 5 метра от естествения. Пещерата има две нива (Горна и Долна галерия), разликата в нивата им е около 6 метра. Долното ниво е подземна река . Галериите са разположени една над друга.